Selecția elevilor participanţi se va realiza în urma parcurgerii a două etape succesive (detaliate mai jos), urmând ca la finalul acestora, participanţii selectaţi să fie anunţaţi prin afişarea la avizierul şcolii a rezultatelor procesului de selecţie:

Etapa1:Completarea de către elevii din grupul ţintă a unui dosar de candidatură care se va înregistra le secretariatul unităţi şi va fi verificat  de către membrii echipei de selecţie. Dosarul va conţine:

• CV în format Europass
  • copia după CI
  • scrisoare de intenţie
  • recomandare din partea profesorului diriginte
  • acord de principiu al părintelui
  • adeverință medic de familie

Perioada de depunere a dosarelor este 06.11.2023-16.11.2023

După expirarea perioadei de depunere a dosarelor comisia de selecţie va face o analiză a eligibilității acestora, participanții ale căror dosare nu vor fi complete se descalifică, nemaiparticipând în a doua etapă de selecţie.

Etapa 2:Concurs- constând în trei probe: test de specialitate sau probă practică de specialitate, test de limba engleză-probă scrisă și interviu motivațional. Ponderea acestor probe în nota finala este: test specialitate 50%, test limba engleză 30%, interviu motivaţional 20%. Fiecare probă de concurs se notează cu note de la 1 la 10, un punct se acordă din oficiu. Rezultatul final se calculează ca medie aritmetică ponderată pe baza ponderilor de mai sus.

Calendarul după care se vor organiza probele de concurs sunt: 20.11.2023 proba de specialitate, 21.11.2023 proba de limba engleză, 23-24.11.2023 interviu motivational. Rezultate partiale 29.11.2023, contestașii 29.11.2023,  rezultate finale 30.11.2023.