Azi 12.04.2022, în Sala de sport a Liceului Tehnologic Someș s-a desfășurat Târgul ofertelor educaționale.

Activitatea a fost inițiată de Inspectoratul Şcolar Judeţean Cluj, în colaborare cu Primăria Municipiului Dej și Liceul Tehnologic Someș, în calitate de gazdă, alături de celelate liceele participante, Colegiul Național “Andrei Mureșanu”, Liceul Teoretic “Alexandru Papiu Ilarian”, Liceul Tehnologic “Constantin Brâncuși”, dar și Colegiul Tehnic ,,Anghel Saligny”.

Astfel, în cadrul evenimentului, au fost prezenți: doamna inspector general Marinela Marc,  domnul primar ing. Morar Costan, doamnele inspector Sorina Zirbo, Dina Pripon și inspector Adrian Pintea.

Atât discursul doamnei inspector general, cât și al domnului primar au fost menite să încurajeze formarea educațională viitoare a elevilor.

Târgul vizează promovarea ofertei educaționale din învățământul liceal și profesional de stat și reprezintă o bună ocazie în orientarea școlară și profesională a elevilor de clasa a VIII-a, în alegerea unei școli și a unei meserii, în funcție de aspirațiile proprii, școală care să le formeze aptitudinile și competențele necesare profesiei dorite.

Pentru buna desfășurare a acestui eveniment le mulțumim tuturor colaboratorilor și sponsorilor, Primăria Dej, Restaurant Escape Garden, Cofetăria Lemnul Verde, Red Wine Bistro, Restaurant Rocky Serv, Cofetăria Bueno , Restaurant Colina, Prod.Clasic.Mex, Vasrom, Farcaș Service, Gelissim, Plăcintăria Kuki, SC DILOP SRL, SC TRIANBIA SRL,  Poliției Dej reprezentată de agent șef Cîmpan Alin și întregului colectiv a Liceului Tehnologic Someș.

.